Supplementler ile ilgili herşey burada!

USP Labs Jack 3D 100 - 200 ₺

USP Labs Jack 3D

USP Labs markasının etkili nox ürünüdür. Yasaklı madde içerdiği için Yetkili Türkiye Distribütörü kanalı ile Türkiye’de satılmamaktadır.
Yasaklı madde içerdiği için doping testine giren performans sporcularının kullanımına uygun değildir.
 1 servis ürünü soğuk su ile karıştırarak antrenman öncesi tüketiniz. 
Kas gelişimi için protein tozu, amino asit, BCAA, glutamine ve kazein ile kombine edilebilir.

ÜRÜN YASAKLI MADDE İÇERDİĞİ İÇİN YETKİLİ DİSTRİBÜTÖR KANALI İLE TÜRKİYE’DE SATILAMAMAKTADIR. GÜVENİLİRLİK SEBEBİ İLE KULLANIMINI ÖNERMİYORUZ.

Jack 3d kullanıp kendinizi yakmayın!

 Son haftalarda sporculardan aldığım çok sayıda telefon ve mailde hep aynı soru ile karşılaştım: performans artırıcı yeni bir ürün duyduk, acaba doping listesinde yer alıyor mu? Soruların yoğunlaştığı Jack.3d isimli ürünün içeriğindeki methylhexanamine maddesi ile ilgili tüm performans sporcularını uyarmak istiyorum. Methylhexaneamine burun spreyi olarak ve diş eti hipertrofisine karşı kullanılan bir ilaçtır (Forthan, Floradrene, Geranamine). Kimyasal adları dimethylamylamine (DMAA), 4-methyl-2-hexanamine, 4-methyl-2-hexylamine, 2-amino-4-methylhexane, 1,3-dimethylamylamine, 1,3-dimethylpentylamine, 4-methylhexan-2-amine’dir. Yeni Zelanda’da “parti hapı” olarak bilinen, başağrısı, bulantı, kusma, inme gibi etkileri nedeniyle illegal kabul edilen bir uyarıcıdır. Sardunya (Pelargonium graveolens) yağı ve sardunya kök ekstresi olarak bitkisel destek ürünü adı altında, yağ yakıcı olarak ve özellikle son yıllarda methylhexanamine ile birlikte kafein ve diğer bazı etken maddeleri içeren uyarıcı, performans artırıcı destekler olarak pazarlanmaktadır.

LİSTEYE EKLENDİ 
Methylhexanamine ilk olarak 2010 yılı WADA yasaklı maddeler listesine eklenmiştir. 2009 yılında beş Jamaikalı atlette bulunması üzerine uzun tartışmalar yaşanmış, yasaklı tuaminoheptane maddesine olan yapısal benzerliği nedeniyle henüz 2009’da bile bu sporculara ceza verilmiştir.. WADA istatistiklerine göre 2009’da toplam 31, 2010’un ilk altı ayında ise 30 pozitif vakaya rastlanmıştır.
2010 Ekim ayında İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları’nda Nijeryalı atlet Damola Osayemi’nin100m altın madalyası doping testinde methylhexanamine bulunması üzerine geri alınırken, 110m engelli altıncısı Samuel Okon da pozitif çıkmıştır. Portekizli kardeş bisikletçiler Rui ve Mario Costa’dan haziran ayında alınan numunelerde methylhexanamine bulunduğu ekim ayında açıklanmıştır. Ekimde Avustralya’dan dokuz pozitif vaka bildirilmiştir. Kasım ayında ise Güney Afrikalı iki ünlü ragbi oyuncusunun testi pozitif bulunmuş ancak soğuk algınlığı ilacı kullandıkları şeklinde savunma yapan oyuncuların cezaları henüz açıklanmamıştır.

Screen Shot 2014-08-21 at 10.34.27

İSTİSNA KALKIYOR

2010 listesinde Tanımlanmış Madde Kapsamı Dışındaki Uyarıcılar arasında sınıflanan methylhexanamine, 2011 WADA Yasaklı Maddeler Listesinde Tanımlanmış Madde Kapsamındaki Uyarıcılar sınıfına alınmıştır. Böylece önümüzdeki yıl methylhexanamine için Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (TAKİ) söz konusu olmayacaktır.

GÜVENLİ DEĞİL

Yukarıdaki bilgiler ışığında, sporcuları uyarmamız gerekiyor. ABD’de ve internet satışıları sayesinde dünyada son yılın en popüler performans artırıcı ürünü olan USP Lab markalı Jack.3d isimli ürün, yasaklı olmayan kafein, kreatin gibi ergojenik maddeler yanında yasaklı methylhexanamine de içermektedir. Yazının başında bilinçli olarak uzun uzadıya listelediğim kimyasal isimlerden WADA listesinde methylhexaneamine (dimethylpentylamine) yer alırken, ürünün kutusunda dimethylamylamine (Geranium Stem) yazmaktadır. Ürünün internet sitesindeki içerik bilgisinde ise “güvenli ve legal” olduğu yazmaktadır. Bu da maalesef, performansını artırma arayışı içindeki iyi niyetli sporcular için bir tür tuzak niteliğindedir, yanıltıcıdır.

 Yukarıdaki yazı habertürk gazetesinden alıntıdır.

( http://www.haberturk.com/yazarlar/aylin-cecen-aksu/583489-jack3d-kullanip-kendinizi-yakmayin )

Jack 3D bu sebeple Türkiye’ye yasal yollarla gelmemekte ve Türkiye’de Yetkili bir distribütör tarafından satılmamaktadır ve bu sebeple temin edilmesi güvenilir değildir. Jack 3D’nin yeni versiyonu olan Jack 3D Micro içerikleri WADA Doping Listesi’nde gözükmese bile elit atletler açısından güvenilirliği tartışılmaktadır. Doping kontrollerinde her branşın ve her ülkenin farklı kuralları olabilir ve bu anlamda WADA listesi tek başına yeterli değildir. Ayrıca, 2012 WADA yasak listesi içinde beta 2 agonistleri hakkında genel bir açıklama vardır. Jack 3d Micro için olası bir endişe de higenamine olarak bilinen noroclaurine’in dahil edilmiş olmasıdır.  Yağ yakımı ve konsantrasyonu arttıran bu içerik sizi doping kontrolörleri ile karşı karşıya getirebilir.

Üstelik bu konuda USP Labs’da çelişkili ifadelerde bulunmuş ve ürünlerinin güvenilirliğine tam olarak teminat vermemiştir. Jack 3D ve micro USP Labs’a sorulduğunda USP Labs küçük bir azınlığı oluşturan doping testlerine tabi sporcuların ürünü kullanmadan önce etiketi tam olarak okumalarını ve yerel doping acenteleri, organizasyonları ve federasyonlardan bilgi ve onaylarını almalarını önermiştir.  Ürünü kullanıp kullanmama tercihinin ve sorumluluğunun tamamen sporcularda olduğunu belirtmişlerdir.

468 ad

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyunuzu belirleyin